Što znači "spes contra spem", rečenica o papi koju je rekao kapelan Gemelli

Što znači "spes contra spem", rečenica o papi koju je rekao kapelan Gemelli

Izraz "nada protiv svake nade", na latinskom spes contra spem, dolazi iz Novog zavjeta, točnije iz Poslanice Rimljanima svetog Pavla (4, 18).

Autor
Corriere della Sera/Laudato/G.O.
Fotograf
Daniel Ibáñez
Objavljeno:
 
25.02.2025 14:47

 

U ponedjeljak, 24. veljače, kapelan zaposlenika bolnice Gemelli, don Nunzio Currao, predvodeći molitvu za papu Franju, rekao je da "u ovom trenutku želim da tražimo istu nepokolebljivu vjeru Abrahama, "spes contra spem", nadu protiv svake nade". Ove su riječi, s obzirom na kritično stanje u kojem se Francis nalazi - hospitaliziran od 14. veljače zbog bilateralne upale pluća - izazvale val tjeskobe. Ali odakle dolazi ovaj izraz? Ovdje je članak Antonija Cariotija.

Izraz "nada protiv svake nade", na latinskom spes contra spem, dolazi iz Novog zavjeta, točnije iz Poslanice Rimljanima svetog Pavla (4, 18). Apostol pogana upućuje na nepokolebljivu vjeru koju je iskazao praotac Abraham, kojem je Bog, prema Knjizi Postanka, obećao bogatu lozu iako još nije imao djece i sada je bio u vrlo poodmakloj dobi, čak sto godina, kao i njegova žena Sara. Naime, Izak je rođen i Abraham je tako postao, piše sveti Pavao, "otac mnogih naroda", u skladu s Božjom riječi.

Kao i druge formule u Bibliji, i ova je postala poslovična: ona u slikovitom obliku sažima stav onih koji ne odustaju pred nepovoljnim okolnostima i tvrdoglavo se nastavljaju nadati, iako razum navodi da se više ništa ne može učiniti u određenom smjeru.

U 1950-ima, pavlinski moto spes contra spem usvojio je Giorgio La Pira, katolički gradonačelnik Firence koji je bio nadahnut intenzivnom religioznom vjerom i posebno predan temi svjetskog mira.

Unatoč prijetećim oblacima koji se skupljaju nad naš planet zbog Hladnog rata, s tim povezanim alarmantnim napetostima između nuklearnih supersila, La Pira je bio uvjeren da ne treba prestati raditi i nadati se budućnosti bratskog suživota među narodima Zemlje, njegujući dijalog između suprotstavljenih strana u ime naše zajedničke pripadnosti ljudskoj rasi.

Valja dodati da ideal “nade protiv svake nade” nisu prigrlili samo vjernici. Čak se i sekularist par excellence poput radikalnog vođe Marca Pannelle pozvao na to kako bi dao snagu svojim borbama protiv struje općeg mišljenja, na primjer protiv gladi u svijetu i za prava zatvorenika.

Izraz spes contra spem pojavljuje se, među ostalim, u pismu koje je Pannella napisao papi Franji neposredno prije njegove smrti, 22. travnja 2016.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: