Migranti mogu biti blagoslov za Crkve u Europi

Migranti mogu biti blagoslov za Crkve u Europi

Osvrnuvši se na temu njihova susreta, papa Franjo istaknuo je tri stvari koje im mogu pomoći danas, kao i u budućnosti.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Flickr
Objavljeno:
 
12.11.2021 12:43

 

Obraćajući se sudionicima skupa koji su organizirale Talijanske katoličke misije u Europi, papa Franjo istaknuo je da migracije prate te, kroz susret, odnose i prijateljstvo, mogu poduprijeti ekumenski hod u raznim europskim zemljama, prenosi Vatican News.

– U svjetlu latinskoameričkoga iskustva, mogao sam ustvrditi da su doseljenici, ako im se pomogne integrirati se, blagoslov, bogatstvo i dar koji potiče društvo na razvoj – rekao je papa Franjo citirajući odlomak iz enciklike 'Fratelli tutti', tijekom susreta sa sudionicima skupa koji su organizirale Talijanske katoličke misije u Europi, o temi 'Talijani u Europi i kršćansko poslanje'.

Papa je u govoru spomenuo tragediju koja se dogodila 2016. godine u Belgiji, u zračnoj luci 'Zaventem', kada su u terorističkim napadima, za koje je odgovornost preuzela samozvana Islamska država, poginule 32 osobe. Oni koji su to učinili – rekao je Papa – bili su Belgijanci, ali djeca neintegriranih, getoiziranih migranata. Stoga je istaknuo korake koje valja poduzeti kako bi se odgovorilo na izazove koje postavljaju migracije, a oni se podudaraju s četirima glagolima: primiti, pratiti, promicati i integrirati.

Osvrnuvši se na temu njihova susreta, papa Franjo istaknuo je tri stvari koje im mogu pomoći danas, kao i u budućnosti. Prva se odnosi na mobilnost, na migracije.

– Često migrante vidimo kao 'druge' u odnosu na nas, kao strance. Zapravo, čitajući podatke o toj pojavi, otkrivamo da su migranti važan dio nas, osim što su, u slučaju talijanskih iseljenika, nama bliske osobe: naše obitelji, naši mladi studenti, oni s diplomom, nezaposleni, naši poduzetnici. (…) To je stvarnost koju osjećam posebno bliskom, jer i moja je obitelj emigrirala u Argentinu – istaknuo je.

Drugo se Papino razmišljanje odnosi na Europu. Kazao je da tumačenje talijanske emigracije na europskom kontinentu činiti sve svjesnijima da je Europa zajednički dom. Ni Crkva u Europi ne može ne uzeti u obzir milijune emigranata, talijanskih i iz drugih zemalja, koji obnavljaju lice gradova, lice zemalja.

Treće se razmišljanje odnosi na svjedočanstvo vjere zajednica talijanskih iseljenika u europskim zemljama. Zahvaljujući njihovoj ukorijenjenoj pučkoj religioznosti, prenosili su radost Evanđelja, učinili su vidljivom ljepotu otvorenih i gostoljubivih zajednica, dijelili su hod lokalnih kršćanskih zajednica. To je baština koju valja čuvati i njegovati, te pronalaziti načine koji nam omogućuju oživjeti navještaj i svjedočenje vjere.

Na kraju je podsjetio na svjedočanstva iz prošlosti koja mogu osvijetliti sadašnjost i budućnost.

– Neka blaženi biskup Giovanni Battista Scalabrini, čije je djelovanje među migrantima jačalo poslanje Crkvi u Italiji, i sveta Francesca Cabrini, zaštitnica migranata, vode i štite vaš hod u Crkvama u Europi za novo, radosno i proročko naviještanje Evanđelja – rekao je papa Franjo.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: