Papa Franjo: 'Obraćenje je milost koju treba izmoliti od Boga'

Papa Franjo: 'Obraćenje je milost koju treba izmoliti od Boga'

– Obraćenje podrazumijeva žaljenje za počinjene grijehe, želju da ih se riješimo s ciljem da ih zauvijek isključimo iz svog života – kazao je Sveti Otac. 

Autor
Laudato/D.T.
Fotograf
Radio Vatican
Objavljeno:
 
06.12.2020 12:27

 

Papa Franjo prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na Trgu svetoga Petra, na drugu nedjelju došašća održao je svoj nagovor. Kazao je kako nam Evanđelje ove nedjelje predstavlja lik i djelo Ivana Krstitelja, koji je svojim suvremenicima ukazivao na put vjere koji je sličan putu što nam ga došašće predlaže: da se na Božić pripremimo primiti Gospodina. 

– Radi se o hodu obraćenja. Što znači ta riječ 'obraćenje'? U Bibliji prije svega označava promjenu smjera i načina razmišljanja. U moralnom i duhovnom životu obratiti se znači dopustiti da se dogodi zaokret od zla prema dobru, od grijeha prema Božjoj ljubavi. To je ono što je naviještao Ivan Krstitelj koji je u Judejskoj pustinji 'krst obraćenja na otpuštenje grijeha'. Primanje krštenja bio je vanjski vidljivi znak obraćenja onih koji su slušali njegove propovijedi i koji su odlučivali vršiti pokoru. Ono se krštenje zbivalo uranjanjem u vodu, koje bi, međutim bilo uzaludno ako nije postojala želja za pokajanjem i promjenom života. Obraćenje podrazumijeva žaljenje za počinjene grijehe, želju da ih se riješimo s ciljem da ih zauvijek isključimo iz svog života. Da bi se isključio grijeh, potrebno je odreći se i svega onoga s čime je on povezan: svjetovni mentalitet, pretjerano isticanje udobnosti, ugode, blagostanja i bogatstva. Primjer ovakva odmaka također nam dolazi iz današnjeg Evanđelja u liku Krstitelja: on je čovjek strog, koji se odriče površnosti i traži ono bitno. To je prvi vid obraćenja: odvojiti se od grijeha i svjetovnosti – kazao je papa Franjo.

U nastavku podnevnog nagovora papa je kazao kako je drugi vid obraćenja tražiti Boga i Njegovo kraljevstvo. Istaknuo je kako napuštanje udobnosti i svjetovnog mentaliteta nisu svrha samom sebi, već im je cilj da se postigne nešto puno veće, to jest Kraljevstvo Božje, sjedinjenje s Bogom, prijateljstvo s Bogom. 

– No, to nije lako jer mnogostruke su spone koje nas drže uz grijeh: nedosljednost, obeshrabrenost, zloća, štetno okruženje, loši primjeri. Često je preslab taj poticaj koji osjećamo za Gospodina i gotovo da se čini da Bog šuti; čini nam se daleka i nerealna utjeha koju nam obećava, poput slike vrijednog i poduzetnog pastira o kojem govori današnje čitanje iz Knjige proroka Izaije – napomenuo je Sveti Otac. 

Napomeno je kako bi zbog toga bila napast reći da je pravo obraćenje nemoguće i, umjesto da se od svijeta obratimo k Bogu, u opasnosti smo ostati u 'živom pijesku' života, u osrednjosti. Zapitao se, što u takvim slučajevima možemo učiniti?

– Prije svega, moramo se sjetiti da je obraćenje milost koju treba odlučno izmoliti od Boga. Možemo se istinski obratiti u onoj mjeri u kojoj smo se otvorili ljepoti, dobroti i Božjoj nježnosti. Tada ćemo ostaviti sve što je lažno i prolazno zbog onoga što je istinito i lijepo i vječno. Presveta Djevica Marija, čiji ćemo blagdan slaviti prekosutra, neka nam pomogne u tome da se sve više odvajamo od grijeha i svjetovnosti kako bismo se otvorili Bogu, Njegovoj riječi i ljubavi koja preporađa i spašava – zaključio je Sveti Otac. 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: