Molite li krunicu ispravno?
Obratite pažnju na ove detalje kako bi molitva krunice bila učinkovitija.
Krunica je prekrasan dar pobožnosti koji nam je dao Bog da nas još više veže za Njega. Kad posegnemo rukom za njom, možemo zahvaliti Gospodinu što nam je dao krunicu. Umjetnički genij Michelangelo čak je na zidovima Sikstinske kapele naslikao čovjeka koji uzima krunicu.
Sve počinje znakom križa
Znak križa sam po sebi sažima sve duhovno bogatstvo po kojem pristupamo molitvi. Križ predstavlja sidro spasenja na koje nas povezuje krunica. Ovaj znak koji često činimo nesvjesno, također trebamo shvaćati kao milost.
Vjera apostola podsjeća nas da je krunica čin vjere u Isusa
Taj čin vjere molimo zajedno s cijelom Crkvom i Djevicom Marijom. Vjera Djevice Marije, koja je bila jaka tijekom cijelog zemaljskog života, ostaje uzor našoj vjeri. Moleći krunicu, sudjelujemo u Marijinoj vjeri.
Evanđelje se pretvorilo u molitvu
Radosno otajstvo počinje Isusovim djetinjstvom, zatim nastavlja u Muci sa žalosnim otajstvima, a na kraju u otajstvima svjetla razmatramo Kristovo uskrsnuće. Svako od tih otajstava usredotočuje se na lik Isusa Krista.
Praksa koju smo naslijedili od svetaca sastoji se od uvođenja dodataka u svaku molitvu Zdravo Marijo. To je prilično jednostavno. Dovoljno je nadodati jednu ili dvije riječi koje će nam pomoći da usmjerimo svoje misli na otajstvo koje ćemo razmatrati.To nam može pomoći, osobito ako trebamo vremena za molitvu usred svakodnevnih obveza.
Nemojmo se obeshrabriti zbog 'litanističke' i ponavljajuće prirode molitve
Prisjetimo se da je molitvu krunice tražila Blažena Djevica Marija u svim svojim ukazanjima. Pape su također preporučili ovu molitvu, a nju je posebno preferirao sveti papa Ivan Pavao II.
Krunica je molitva siromaha koja se može moliti u svim okolnostima, čak i ako smo umorni. Sveta Terezija iz Lisieuxa imala je poteškoća s moljenjem krunice, ali krunica ipak ostaje sredstvo za ostvarenje najvažnijeg cilja: s Marijom smo usmjereni prema Isusu koji želi da mu se pridružimo.