Gospin plač u zagrebačkoj katedrali
Korizmeni niz koncerata "Gospin plač" Ansambl narodnih plesova i pjesama LADO nakon Slavonskog Broda, Velike Gorice, Čazme, Križevaca i Samobora, u subotu 28. ožujka zaključio je u zagrebačkoj prvostolnici.
Koncertom "Gospin plač" ansambl LADO približio je lirsko-epski pasionski spjev u kojem se opisuje Kristova muka i smrt i kako ju proživljava njegova Majka Marija. Prikazani su napjevi "Gospina plača" iz raznih krajeva Hrvatske, kao i drugi korizmeni napjevi koji opisuju Marijinu patnju. Pojedine napjeve su obradili Joško Ćaleta, Krunoslav Šokac, Vid Balog, Ivica Ivanković i Dražen Kurilovčan koji je i ravnao koncertom.
"Gospin plač" sačuvan je u više redakcija u mnogo starih rukopisa kao ni jedna druga hrvatska crkvena pjesma. Najstariji zabilježeni tekst "Gospinog plača" nalazi se u srednjovjekovnoj glagoljskoj književnosti, odnosno u hrvatskom glagoljskom Pariškom zborniku nastalom najvjerojatnije u Splitu oko 1380. godine. Također "Gospin plač" se nalazi i u Rapskoj pjesmarici iz 1471. godine, u glagoljskim rukopisima iz istog razdoblja, te starim korčulanskim pjesmaricama iz 15. i 16. stoljeća, a svoje mjesto je našao i u tiskanim tekstovima Matije Divkovića iz 1616., Marka Marulića (mlađeg) iz 1636., Tome Babića iz 1726., te Petra Kneževića iz 1753. godine.