Koncert Pavla Mašića na „Orguljama sv. Marka“
Drugi međunarodni ciklus orguljskih koncerata Orgulje sv. Marka nastavlja se koncertom Pavla Mašića, orguljaša najstarije zagrebačke župne crkve koji će u crkvi sv. Marka na zagrebačkom Gornjem gradu nastupiti u srijedu, 20. svibnja.
Koncert počinje u 19.30 sati i ulaz je slobodan. Svi koncerti u ciklusu Orgulje sv. Marka održavaju se u organizaciji Oratorijskog društva crkve sv. Marka, a uz podršku Grada Zagreba, Turističke zajednice grada Zagreba, HUZIP-a i Župnog ureda crkve sv. Marka, te Ministarstva kulture.
Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludij u C-duru, BWV 545/1
Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731
Fuga u C-duru, BWV 545/2
Blagoje Bersa (1873-1934)
Idylle
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludij i fuga u G-duru, BWV 541
Fuga u g-molu, BWV 578
Fuga u G-duru, BWV 577
Louis Vierne (1870-1937)
Adagio (3. Symphonie)
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Sonata u B-duru, op.65/4
I. Allegro con brio
II. Andante religioso
III. Allegretto
IV. Allegro maestoso e vivace
Pavao Mašić (Šibenik, 1980.), dobitnik je nagrade Grand Prix Bach i nagrade publike na Bachovom natjecanju orguljaša u Lausanni 2006. godine. Razvija uspješnu karijeru koncertnog orguljaša i čembalista. Raznovrsni interesi njegovog umjetničkog djelovanja obuhvaćaju repertoar baroka i romantizma s naglaskom na opusima J. S. Bacha i francuskih skladatelja, koji u kombinaciji s temeljitim istraživačkim radom, kao i konstantnom potragom za što izražajnijim interpretacijama rezultiraju upečatljivim, virtuoznim i vrlo cijenjenim nastupima.
Od 1999. godine Pavao Mašić je glavni orguljaš u crkvi sv. Marka u Zagrebu, a od 2008. docent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu gdje podučava nove generacije orguljaša i čembalista. Redovito nastupa na važnim koncertnim pozornicama diljem Europe i Rusije. Nakon niza diploma na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (orgulje, čembalo i glazbena teorija) nastavlja studij orgulja u Lausanni, gdje magistrira (cum laude) u klasi Kei Koito. Također studira čembalo i povijesne instrumente s tipkama u klasi dr. Roberta Hilla i Michaela Behringera u Freiburgu.
Dodatne umjetničke impulse prima radom s više istaknutih umjetnika, čembalista (P. Hantaї, C. Rousset & S. Sempé), te orguljaša (D. Roth, L. F. Tagliavini, Ch. Bossert, A. Klobučar, T. Koopman i B. Bryndorf). Više od 20 nacionalnih i međunarodnih nagrada svjedoče o kvaliteti njegovog umjetničkog rada: laureat je međunarodnih orguljaških natjecanja u Švicarskoj, Hrvatskoj i Španjolskoj, te je proglašen najboljim mladim hrvatskim umjetnikom u 2006. Snima za HRT i Croatiu Records; raznolika diskografija uključuje tri albuma ovjenčana s ukupno sedam Porina. Među njima ističe se album 100% BACH ostvaren u suradnji s orguljašem Antom Knešaurekom na kojem je predstavljen dijelić orguljskog opusa J. S. Bacha za čiju su integralnu izvedbu dvojica orguljaša osvojili nagrade Milka Trnina i Nagradu grada Zagreba (2013.).