Pjesma "Tiha noć" nastala na Badnjak prije 196 godina
Božićna pjesma “Tiha noć” Franza Xavera Grubera poznata je u cijelome svijetu. Prvi put izvedena je na Badnjak 1818. godine u crkvi svetoga Nikole u drevnom austrijskom alpskom mjestu Oberndorfu.
Njemački je izvorni naslov te himne posvećene rođenju Isusa Stille Nacht. Zbog raširenosti engleskoga jezika, najveći je broj CD snimaka s tog govornog područja u različitim obradama, čak i u jazz stilu. Zato je “Tiha noć” mladim naraštajima poznatija kao Silent night.
Priča o nastanku te svečane crkvene himne veoma je zanimljiva. U rano jutro 24. prosinca 1818. godine pomoćnik pastora u crkvi svetoga Nikole u Oberndorfu Joseph Mohr zaputio se u obližnji gradić Arnsdorf školskom učitelju i glazbeniku Franzu Gruberu. Došao je s neobičnom molbom da još istoga dana uglazbi njegovu poemu o rođenju Krista koja se treba izvesti na ponoćnoj misi. Gruberovo je nadahnuće temom i stihovima bilo golemo, kad znamo da je njegov uradak učinjen u veoma kratkom vremenu i održao se do danas.
Na badnju večer u oberdorfskoj crkvi zvonko su odjekivali glasovi Josepha Mohra i Franza Grubera koji su Tihu noć pjevali uz Mohrovu pratnju na gitari. Budući da je melodija veoma jednostavna, odmah su je prihvatili pjevači crkvenog zbora i nazočni puk, a zatim se proširila cijelim svijetom.