05.04.2023., 20:10
Predstavljanje zbirke ”Parnassia militia“
55 min
05.04.2023., 20:10

Suvremeno kritičko izdanje zbirke duhovnih koncerata hrvatskog baroknog skladatelja Vinka Jelića ”Parnassia militia“, tiskane 1622. u Strasbourgu, objavili su prošle godine Ogranak Matice hrvatske u Svetoj Nedelji i Hrvatski glazbeni centar, a djelo je sada prigodno predstavljeno i svetonedeljskoj publici.  Zbirka sadrži 24 moteta. 

Na predstavljanju je istaknuto kako je baština hrvatske rane glazbe vrlo oskudna, prvenstveno zato što su se Hrvati, u vrijeme kada se u gotovo čitavoj Europi skladala glazba, borili protiv Turaka, no, ono što je nastalo u tome razdoblju, vrlo je vrijedno, a tu pripada i opus Vinka Jelića. Ovaj barokni skladatelj i svećenik rođen je u Rijeci, kasnije je otišao u Graz, gdje je bio jedan od najboljih učenika, pa u Savern, gdje je 25 godina službovao kao svećenik. Prije točno 401 godinu u Strasbourgu je tiskao svoj prvijenac, “Parnassia militia”. Neki od njegovih moteta već su tada objavljeni u najvećim kompendijima glazbe diljem Europe.   

Repriza: idući dan u 14:00
15.11.2022. 20:05

Tema je Planinarski križni put i kako je tijekom proteklih 35 godina održavanja postao pokaznica hodajućeg Krista.

14.11.2022. 20:05

U Rijeci, kao i drugdje u svijetu, obilježen je 6. svjetski dan siromaha. Djelatnici i volonteri karitativnih ustanova Riječke nadbiskupije te njihovi korisnici okupili su se toga dana na svetoj Misi u crkvi Uznesenja BDM u središtu Rijeke.

14.11.2022. 20:05

Prije šest godina papa Franjo odlučio je da se na svaku 33. nedjelju kroz godinu obilježava Svjetski dan siromaha.

14.11.2022. 20:05

Papa Franjo je na Svjetski dan siromaha slavio svetu Misu u bazilici svetog Petra.

14.11.2022. 20:05

Povodom Šestog svjetskog dana siromaha, koji je obilježen na 33. nedjelju kroz godinu, emisija donosi primjere na koje načine možemo pomagati najsiromašnije. U emisiji gostuju predsjednik Katoličke udruge ''Kap dobrote'' Dane Ramljak i duhovnik Udruge, p.

12.11.2022. 20:05

Biskupijska knjižnica Varaždin i Ured za pastoral mladih Varaždinske biskupije organizirali su u ponedjeljak 7. studenog tribinu pod nazivom ''Knjiga u ruci vs. mobitel u ruci'', povodom Mjeseca hrvatske knjige.