Misa za nevine žrtve stradale u Lovreću 1943. godine: 'Takav čin plod je odbacivanja Boga'

Misa za nevine žrtve stradale u Lovreću 1943. godine: 'Takav čin plod je odbacivanja Boga'

U tom strašnom pokolju ubijeno je pedesetak civila. Neki su iskočili iz goruće kuće Mate Frankića, pokušavši se spasiti, ali su ih počinitelji zločina opet pohvatali i ponovno bacali u zapaljenu kuću.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Splitsko-makarska nadbiskupija
Objavljeno:
 
26.07.2021 08:42

 

U Župi sv. Duha Lovreć – Opanci, u nedjelju 25. srpnja predslavljena je Misa zadušnica za župljane te župe koji su stradali u strašnom zločinu 22. srpnja 1943., kad je njih 24 živih bilo spaljeno u Frankićevoj kući, odmah ispod današnje župne crkve, a još ih je 18 ubijeno ispred vlastitoga kućnog praga, piše Splitsko-makarska nadbiskupija.

Ukupno, dakle, 42 nevinih župljana te župe, mahom staraca, žena, djece i mladića, ubijeno je u tom zločinu koji su počinili pripadnici talijanske vojske uz suradnju četnika preobučenih u talijanske vojnike i pod talijanskim vojnim zapovjedništvom. Na poziv mjesnog župnika, fra Dinka Bošnjaka, OFM, Misu je predslavio policijski kapelan pri Splitsko-dalmatinskoj Policijskoj upravi, prof. dr. sc. don Marko Trogrlić.

Don Marko je na temelju evanđeoskog teksta XVII. nedjelje kroz crkvenu godinu, u kojem je riječ o Isusovu umnažanju kruha kojim je nasitio pet tisuća ljudi, te je zatim još preostalo dvanaest košarica, govorio o ljudskoj gladi i žeđi prvenstveno za Bogom.

– Danas nama manjka te gladi: siti smo materijalnog, no gladni duhovnoga. Ako se posvetimo slušanju Božje riječi to često činimo nedostatno i sa stavom da ne ćemo saznati ništa novo, i ništa zanimljivo što već nismo čuli, a svašta slušamo. Bujica nas riječi opsjeda i guši u nama goruću želju za odgovorom na temeljna pitanja našega života. No, Gospodin od onoga našega 'malo' čini čudo umnažanja. On nema potrebu da ono što mu dajemo bude mnogo, da bude puno; On ima potrebu da mu dademo sve što imamo i onda On čini ono što On jedini može učiniti – kazao je prof. Trogrlić. 

Istaknuo je da je najveća zavodljivost za čovjeka zatvoriti se u glad za materijalnim. To nije samo kruh, nego i vlast i dominacija nad drugim. Tako srce čovjekovo oteža za Boga, za duhovno, za vrijednosti duha, čovjeka i čovječnosti. Pokolj u Lovreću od 22. srpnja 1943. bio je pokolj koji su počinili pripadnici nekoliko stotina talijanskih vojnika divizije 'Bergamo', zajedno sa stotinjak kninskih četnika Momčila Đujića te oko stotinu pripadnika SS divizije 'Princ Eugen'.

U tom strašnom pokolju ubijeno je pedesetak civila. Neki su iskočili iz goruće kuće Mate Frankića, pokušavši se spasiti, ali počinitelji zločina opet su ih pohvatali i ponovno bacali u zapaljenu kuću.

– Takav čin, takav strašan čin – plod je odbacivanja Boga, neposjedovanja straha Božjega. To može učiniti onaj čovjek koji izgubi osjećaj za duhovno, koji se udalji od Boga i kojemu onda ništa nije sveto, pa ni ljudski život. Ako čovjek nije s Bogom, ljudsko srce postupno se pretvara u veliku prazninu, u provaliju u kojoj se onda otvara prostor za grijeh i zlo, a onda i za onakva strašna grješna postupanja i djelovanja čiji je plod i ovaj užasni zločin počinjen u Lovreću – pojasnio je prof. Trogrlić. 

Nakon popričesne molitve slijedila je molitva odrješenja za pokojne na trgu ispred župne crkve, upravo nasuprot Frankićeve kuće u kojoj se taj zločin dogodio.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: