Krčki biskup u pohodu Kapucinskoj misiji u Boliviji

Krčki biskup u pohodu Kapucinskoj misiji u Boliviji

Krčki biskup Ivica Petanjak od 22. listopada nalazi se u posjetu Kapucinskoj misiji Minero u pokrajini Santa Cruz u Boliviji, gdje već deset godina djeluje hrvatski misionar fra Ivica Vrbić.

Autor
IKA/Laudato/T.M
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
28.10.2025 13:30

Biskup je došao u posjet hrvatskom misionaru fra Ivici Vrbiću u njegovoj misiji Minero, u pokrajini Santa Cruz, u pratnji dušobrižnika za Hrvate u New Yorku Saše Ilijića.

Mons. Petanjak u ponedjeljak 27. listopada predslavio je Misu na Hrvatskom groblju u Cochabambi, zajedno s potomcima hrvatskih iseljenika, većinom druge i treće generacije doseljenika s otoka Brača. Hrvatsko groblje u Cochabambi jedno je od najstarijih svjedočanstava prisustva Hrvata u Boliviji. Osnovano je početkom 20. stoljeća, kada su prve obitelji s otoka Brača i drugih dijelova Dalmacije stigle u Južnu Ameriku u potrazi za boljim životom. Na tom se groblju i danas čuvaju brojni nadgrobni spomenici s hrvatskim imenima i natpisima koji svjedoče o vjernosti iseljenika svojoj vjeri i domovini.

U propovijedi biskup Petanjak pozvao je na molitvu i sjećanje na pokojne, posebno na one hrvatske iseljenike koji su svojim radom, vjerom i požrtvovnošću utemeljili zajednicu Hrvata u Boliviji. Tijekom boravka u Kapucinskoj misiji Minero, mons. Petanjak pohodio je filijale i sela koja pripadaju misiji, gdje se susreo s brojnim vjernicima i razgovarao o njihovim životima, potrebama i nadi koju u vjeri pronalaze. U tim je susretima posebno zahvalio kapucinima na njihovu neumornom radu, jednostavnosti i svjedočanstvu Evanđelja među najsiromašnijima.

Fra Ivica Vrbić upoznao je biskupa Petanjka s duhovnim, pastoralnim i socijalnim projektima koje kapucini provode u misiji. To su pomoć u školovanju djece iz socijalno ugroženih obitelji te potpora obiteljima i pojedincima koji žive u teškim životnim okolnostima. Biskup je obišao i gradilište novog đačkog doma sv. Leopolda Mandića koji Kapucinska misija u Mineru gradi u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, a za koji je predviđeno mjesto za osamdeset učenika iz izrazito siromašnih obitelji. Taj će dom pružiti djeci mogućnost školovanja, smještaja i bolje budućnosti. Uz institucionalnu potporu, u izgradnju su uključeni i brojni anonimni i skromni dobročinitelji koji godinama prate rad fra Ivice Vrbića i pomažu da se Božja riječ i kršćanska ljubav šire i u toj dalekoj zemlji. U prigodi obilaska gradilišta susreo se s počasnim konzulom Republike Hrvatske u Boliviji Robertom Jakubekom koji svojim dugogodišnjim iskustvom nadzire i usmjerava radove na izgradnji ovog zdanja te aktivnom članicom Hrvatske zajednice u Santa Cruzu Višnjom Domić Pincetić.

Tijekom posjeta biskup Petanjak predslavio je Mise i podijelio sakrament Potvrde u trima župnim zajednicama ove misije krizmavši oko dvjesto mladih kandidata. U propovijedi ih je potaknuo da se preko potvrde otvore Bogu koji im se daje cio kako bi i sami mogli sebe darivati svojim bližnjima. Pozvao ih je da u vjeri pronađu snagu za život i da budu svjedoci nade u svojim obiteljima i zajednicama. Ovaj posjet bio je znak blizine i zajedništva Crkve u Hrvatskoj s hrvatskim misionarom fra Ivicom Vrbićem kao i vjernicima u dalekoj Boliviji te poticaj i ohrabrenje u njihovoj službi.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: