[KRIŽ – MOJ SPAS] Raspelo s Dakse (3/7)

[KRIŽ – MOJ SPAS] Raspelo s Dakse (3/7)

Prilikom posjeta pape Ivana Pavla II. Dubrovniku, tijekom misnog slavlja na oltaru bio je izložen upravo ovaj križ pred kojim je Ivan Gundulić spjevao "Suze sina razmetnoga".

Autor
Laudato/D.T.
Objavljeno:
 
02.04.2025 19:53

 

Nalazimo se u vremenu korizme. Dio je to liturgijske godine kada intenzivno razmatramo Kristovu muku, bičevanje, razapinjanje i smrt na drvu križa. Redovito u našim crkvama, ali i privatno u domovima, molimo pobožnost križnog puta. ''A ja, Bože sačuvaj da bih se ičim ponosio osim križem Gospodina našega Isusa Krista po kojem je meni svijet raspet i ja svijetu.'' (Gal 6,14). Kroz nekoliko objava približit ćemo vam neka raspela koja se nalaze u Hrvatskoj, a uz koja se vežu nadnaravni fenomeni, neobjašnjivi događaji i čudesa, te su postali predmet štovanja vjernika. 

 

Raspelo s Dakse

Na samom jugu Hrvatske, u Konavlima, u mjestu Pridvorje nalazi se franjevački samostan i crkva sv. Vlaha. U njoj se čuva drveno raspelo, djelo kipara Jurja Petrovića iz druge polovice 15. st., koje je poznatije kao Čudotvorni križ s Dakse. Danas raspelo stoji na sjevernom oltaru crkve sv. Vlaha u Pridvorju. Ako se bolje zagleda u raspelo, poseban dojam ostavlja Isusov pogled, odnosno Njegove oči, te se čini da raspeti Otkupitelj, s koje god strane mu se prilazi, upravo gleda prema onome koji mu prilazi.

Osim što se smatralo čudotvornim zbog uslišanja brojnih molbi i vapaja vjerničkog puka, raspelo je čudotvorno i jer je preživjelo mnoga razaranja. Raspelo je nakon razaranja Dakse preneseno u franjevački samostan u Pridvorju, otkad započinje i njegov snažan kult. Potom je 1890. godine pao sa zida u Pridvorju gdje se drvo križa raspalo, a korpusu nije bilo ništa, te u zadnjem, Domovinskom ratu ponovno bježi sudbini uništenja te ga spašavaju sklonivši ga u samostan Male braće u Dubrovniku.

Najveća svetkovina vezana uz ovo raspelo svetkovina je Uzvišenja Sv. Križa koja se održava 14. rujna, a prvi put počela se slaviti 1933. godine.

Prvotno se ovo raspelo nalazilo na otoku Daksi, u crkvi sv. Sabine, gdje se nalazio i franjevački samostan koji je podignut krajem 13. stoljeća, a koji je djelovao sve do 1806. godine i rusko-crnogorske opsade Dubrovnika.

Na otoku je izgrađeno desetak kapela posvećenih Muci Gospodinovoj tako da je čitav otok početkom 16. stoljeća bio premrežen kapelama, zapravo postajama križnoga puta. Na malome uzvišenju u sredini otoka nalazila se kapela Svetoga groba koja je trebala podsjećati na onaj jeruzalemski. Vjerojatno se u njoj nalazilo i slavno raspelo s Dakse, rad gotičkoga kipara Jurja Petrovića, pred kojim je meditirao i veliki barokni pjesnik Ivan Gundulić te, prema predaji, ondje dobio nadahnuće za svoje pokorničke stihove.

Daksa je stoljećima predstavljala oazu duhovnosti i mira zahvaljujući franjevcima.  Ovaj otok u 20. stoljeću postao je i simbolom komunističkoga terora jer su najesen 1944. godine partizanske jedinice po ulasku u Dubrovnik bez ikakvoga suđenja ondje strijeljale pedesetak građana, među njima i više svećenika i redovnika.

Prilikom posjeta pape Ivana Pavala II. Dubrovniku, tijekom misnog slavlja na oltaru bio je izložen upravo ovaj križ pred kojim je Ivan Gundulić spjevao "Suze sina razmetnoga".

 

IZVORI:

https://blog.migk.hr/2025/01/30/cudotvorni-kriz-s-dakse/

https://db.hr/zavjetni-dan-u-konavlima-stisnite-kriz-cvrsto-na-prsi/

https://ika.hkm.hr/najave/korizmeni-krizni-put-umjesto-na-srdu-bit-ce-na-daksi/

 

1. DIO - Čudo Svetoga Križa u Pagu

2. DIO - Raspelo u Šibeniku koje je krvarilo

Fotogalerija

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: