Papa Franjo: "Isprosimo milost da, poput pastira, budemo sposobni za čuđenje i hvalu pred Bogom"

Papa Franjo: "Isprosimo milost da, poput pastira, budemo sposobni za čuđenje i hvalu pred Bogom"

Prenosimo u cijelosti današnju opću audijenciju pape Franje. 

Autor
Nina Matek/Laudato/L.M.
Fotograf
Daniel Ibáñez
Objavljeno:
 
12.02.2025 09:45

 

Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin. (Lk 2,11)

Rođenje Isusovo i posjet pastira (Čitanje: Lk 2,10-12)

Draga braćo i sestre, dobar dan!

Na našem jubilarnom hodu kroz kateheze o Isusu, našoj nadi, danas ćemo se zaustaviti na događaju Njegova rođenja u Betlehemu.

A sada ću zamoliti svećenika da nastavi čitati jer s bronhitisom koji imam još ne mogu dobro govoriti. Vjerujem da ću sljedeći put moći.

Sin Božji ulazi u povijest kao naš suputnik i počinje putovati još u majčinoj utrobi. Evanđelist Luka govori nam da je, čim je začet, otišao iz Nazareta u kuću Zaharije i Elizabete; a zatim, kad je trudnoća bila pri kraju, putuje iz Nazareta u Betlehem, na popis stanovništva. Marija i Josip prisiljeni su otići u grad kralja Davida, gdje je i Josip rođen. Dugo iščekivani Mesija, Sin Boga Svevišnjega, daje se popisati, odnosno prebrojiti i upisati, kao i svaki drugi građanin. Pokorava se dekretu cara, Cezara Augusta, koji misli da je gospodar cijele zemlje.

Luka smješta Isusovo rođenje u "točno određeno vrijeme" i u "točno označeno geografsko okruženje", tako da se "univerzalno i konkretno dodiruju" (BENEDIKT XVI., Isusovo djetinjstvo, 2012, 77). Bog koji dolazi u povijest ne ruši strukture svijeta, već ih želi osvijetliti i ponovno stvoriti iznutra.

Betlehem znači "kuća kruha". Tamo su se ispunili dani Marijina rođenja i ondje je rođen Isus, kruh koji je sišao s neba kako bi utažio glad svijeta (usp. Iv 6,51). Anđeo Gabrijel bio je najavio rođenje mesijanskog Kralja u znaku veličine: "Evo, začet ćeš i roditi sina i nadjenut ćeš mu ime Isus. On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Njemu će Gospodin Bog dati prijestolje Davida, oca njegova, i kraljevat će nad domom Jakovljevim uvijeke i njegovu kraljevstvu neće biti kraja" (Lk 1,32-33).

No, Isus je rođen na način koji je bio sve samo ne za jednog kralja. Zapravo, "dok su oni bili tamo, došli su dani da se porodi. I dok su bili ondje, navršilo joj se vrijeme da rodi. I porodi sina svoga, prvorođenca, povi ga i položi u jasle jer za njih nije bilo mjesta u svratištu'' (Lk 2,6-7). Sin Božji nije rođen u kraljevskoj palači, nego u stražnjem dijelu kuće, u prostoru gdje su životinje.

Luka nam tako pokazuje da Bog ne dolazi na svijet velikim svečanim navještajima, ne očituje se u galami, nego započinje svoj hod u poniznosti. A tko su prvi svjedoci ovog događaja? Nekoliko pastira: slabo obrazovani ljudi, smrdljivi zbog stalnog kontakta sa životinjama, žive na marginama društva. Ipak, oni obavljaju zanat kojim se sam Bog obznanjuje svome narodu (usp. Post 48,15; 49,24; Ps 23,1; 80,2; Iz 40,11). Bog ih izabire kao primatelje najljepše vijesti koja se ikada čula u povijesti: "Ne bojte se! Evo, javljam vam blagovijest, veliku radost za sav narod! Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin. I evo vam znaka: naći ćete novorođenče povijeno gdje leži u jaslama" (Lk 2,10-12).

Mjesto na koje treba ići u susret Mesiji jesu jasle. Događa se zapravo da, nakon toliko čekanja, "nema mjesta za Spasitelja svijeta, za Onoga za koga je sve stvoreno" (BENEDIKT XVI., Djetinjstvo Isusovo, 2012, 80). Pastiri tako saznaju da se na vrlo skromnome mjestu, rezerviranom za životinje, rađa dugo očekivani Mesija i rađa za njih, da bude njihov Spasitelj, njihov Pastir. Vijest koja im otvara srca za čuđenje, hvalu i radosni navještaj. ''Za razliku od mnogih ljudi zauzetih tisućama drugih stvari, pastiri postaju prvi svjedoci onog bitnog, odnosno darovanog spasenja. Najponizniji i najsiromašniji znaju dočekati događaj utjelovljenja" (Apostolsko pismo Admirabile signum, 5).

Braćo i sestre, isprosimo i mi milost da, poput pastira, budemo sposobni za čuđenje i hvalu pred Bogom, i sposobni čuvati ono što nam je On povjerio: naše talente, naše karizme, naše zvanje i ljude koje je stavio pokraj nas. Molimo Gospodina da uzmognemo u slabosti razaznati izuzetnu snagu Djeteta Boga, koji dolazi obnoviti svijet i preobraziti naše živote svojim planom punim nade za cijelo čovječanstvo.

Fotogalerija

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Papa Franjo

Još iz rubrike: