Papa Franjo: ''Molimo danas za dar slušanja u našim obiteljima''
Na blagdan Svete obitelji, Isusa, Marije i Josipa, na Nedjelju Svete nazaretske obitelji, Evanđelje govori o događaju kada su dvanaestogodišnjeg Isusa, na kraju godišnjeg hodočašća u Jeruzalem, izgubili Marija i Josip, koji su ga našli u Hramu kako razgovara s naučiteljima.
Evanđelist Luka otkriva stanje Marijine duše koja pita Isusa: ''Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili.'' A Isus joj odgovori: ''Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?''
Iskustvo je to obitelji koja izmjenjuje mirne trenutke s dramatičnim trenutcima. Čini se kao priča o suvremenoj obiteljskoj krizi, teškom tinejdžeru i dvoje roditelja koji ga ne razumiju. Stanimo i pogledajmo ovu obitelj. Znate li zašto je Sveta nazaretska obitelj uzor? Jer obitelj je ta koja komunicira, koja razgovara. Dijalog je najvažniji element za obitelj! Obitelj koja ne komunicira, ne može biti sretna obitelj.
Lijepo je kad majka ne počne grdnjom, nego pitanjem. Marija ne optužuje i ne sudi, već slušanjem pokušava razumjeti kako prihvatiti ovog vrlo različitog Sina. Unatoč tom trudu, Evanđelje kaže da Marija i Josip ''ne razumješe riječi koju im reče'', pokazujući da je u obitelji važnije slušati nego razumjeti. Slušati znači dati drugome važnost, priznati mu pravo na postojanje i samostalno mišljenje. Djeci ovo treba.
Vrijeme obroka povlašteno je vrijeme za obiteljski razgovor i slušanje. Lijepo je sjediti zajedno za stolom i razgovarati. To može riješiti mnoge probleme, a prije svega spaja generacije: djecu koja razgovaraju s roditeljima, unuke koji razgovaraju s bakama i djedovima... Nikad nemojte ostati zatvoreni u sebe ili, još gore, s glavom na mobitelu. Razgovor, slušanje, to je dijalog koji čini dobro i nuka vas da rastete!
Obitelj Isusa, Marije i Josipa je sveta. Ipak, vidjeli smo da čak ni Isusovi roditelji to nisu uvijek razumjeli. O tome možemo razmišljati i neka nas ne čudi ako se ponekad u našim obiteljima ne razumijemo. Kad se to dogodi, zapitajmo se: jesmo li slušali jedni druge? Suočavamo li se s problemima slušajući jedni druge ili se zatvaramo u šutnju, ogorčenost, oholost? Hoćemo li odvojiti malo vremena za razgovor?
Ono što danas možemo naučiti od Svete obitelji jest međusobno slušanje.
Povjerimo se Djevici Mariji i izmolimo dar slušanja za naše obitelji.