Papina poruka za 11. svjetski dan molitve i razmišljanja u svrhu suzbijanja trgovine ljudima
U poruci za 11. svjetski dan molitve i razmišljanja u svrhu suzbijanja trgovine ljudima, koji se obilježava 8. veljače, papa Franjo potaknuo je sve ljude da ulože velike napore kako bi se iskorijenilo iskorištavanje i trgovina ljudima, koji proizlaze iz nepravdā i ratova, izvijestio je Vatican News.
![](/sites/default/files/styles/emisija_cover_1140x620/public/2025-02/Foto-Caritas-Internationalis-Me%C4%91unarodni-dan-protiv-trgovine-ljudima.jpg?itok=S8Rbjfkp)
Nekoliko je važnih pitanja koja zahtijevaju odgovor u Papinoj poruci za ovogodišnji Svjetski dan molitve i razmišljanja u svrhu suzbijanja trgovine ljudima s temom ''Veleposlanici nade: Zajedno protiv trgovine ljudima''. Riječ je o slojevitom fenomenu u neprekidnoj evoluciji koji crpi snagu iz ratova, sukoba, oskudice i posljedica klimatskih promjena, napisao je Papa te se zapitao: ''Kako je stoga moguće i dalje njegovati nadu pred milijunima ljudi, posebno žena i djece, mladih, migranata i izbjeglica, zarobljenih u tom modernom ropstvu? Gdje možemo pronaći nov poticaj za borbu protiv trgovine ljudskim organima i tkivima, protiv seksualnoga iskorištavanja dječaka i djevojčica, prisilnoga rada, uključujući također prostituciju, trgovinu drogom i oružjem? Kako gledati sve to u svijetu i ne gubiti nadu?''
Odgovor pape Franje jednostavan je i jasan: ''Jedino uzdižući pogled prema Kristu, našoj Nadi, možemo pronaći snagu za obnovljeno zauzimanje koje se ne da nadvladati dimenzijama problema i drama, nego u tami nastoji upaliti plamenove svjetla, koji ujedinjeni mogu rasvijetliti noć do svitanja.''
''Plamenovi svjetla su mladi koji se bore protiv te pošasti. Oni nam govore da trebamo postati veleposlanici nade i djelovati zajedno, ustrajno i s ljubavlju; da trebamo stati uz žrtve i preživjele. Samo uz Božju pomoć možemo nadvladati iskušenje uvjerenja da se trgovina ljudima ne će nikada iskorijeniti te možemo hrabro i učinkovito pokrenuti ciljane inicijative za slabljenje i suprotstavljanje gospodarskim i kriminalnim mehanizmima koji od trgovine i iskorištavanja izvlače zaradu. Duh Gospodnji je taj koji nam pušući pokazuje put. Uči nas prije svega da blizinom i suosjećanjem slušamo osobe koje su doživjele trgovinu, kako bismo im pomogli da ponovno stanu na noge te zajedno s njima utvrdimo najbolje načine za oslobađanje drugih i za provođenje prevencije'', protumačio je Sveti Otac.
Papin je apel u borbi protiv te pojave, koja zahtijeva globalne odgovore i zajednički napor, da se radi, i to prije svega trebaju činiti vlade i organizacije, na promicanju inicijativa u svrhu zaštite ljudskoga dostojanstva, uklanjanja trgovine ljudima u svim njezinim oblicima i promicanja mira u svijetu.
''Zajedno možemo uložiti veliki napor i stvoriti uvjete da trgovina i iskorištavanje budu zabranjeni i da uvijek prevlada poštovanje temeljnih ljudskih prava, u bratskom priznavanju zajedničke ljudskosti'', istaknuo je Sveti Otac.
U toj zadaći papa Franjo traži zaštitu svete Jozefine Bakhite, mlade sudanske redovnice koja je od djetinjstva bila žrtva trgovine ljudima, a poslije je postala simbol zauzimanja protiv te pojave, i čiji se liturgijski spomen slavi 8. veljače. U ovoj Jubilarnoj godini hodimo zajedno, kao ‘hodočasnici nade’, također na putu borbe protiv trgovine ljudima, potaknuo je papa Franjo.