20.03.2021., 21:00
'Pogled s čuke'
60 min
20.03.2021., 21:00

Ove godine u Hrvatskoj se obilježavaju mnoge obljetnice iz 1991. godine. Među njima se ističe 30. obljetnica osnutka 4. gardijske brigade poznate pod nazivom 'Pauci'.  

Tko su bili njezini prvi pripadnici, jesu li ikada sumnjali u ishod rata koji je Srbija nametnula Hrvatskoj, kako danas razmišljaju o ratnim danima, a kako o svim hrvatskim braniteljima, govore Jozo Ribičić i Željko Petko, pripadnici 'Pauka' i osnivači 'podcasta' za hrvatske branitelje 'Pogled s čuke'. 

- Čuka je otporna točka na brdu gdje su vojnici provodili rat braneći uzvisine, odnosno čuke. U biti, čuka je obrambeno područje koje su čuvali hrvatski vojnici i za koju su se borili, nevezano uz neko geografsko područje - pojasnio je naziv podcasta Jozo Ribičić, dodavši kako u prenesenom značenju pogled s čuke bio bi pogled na situaciju oko sebe. 

Promjene u Sovjetskom Savezu i pad Berlinskog zida dale su nagovijestiti kako će se nešto dogoditi i u Hrvatskoj i tadašnjoj Jugoslaviji. Kad je bilo jasno da će Hrvati morati ući u 'vojničku čizmu' i stati na granicu, osnovane su brojne gardijske brigade, među kojima i Četvrta brigada. To se dogodilo 28. travnja 1991. dvanaest osoba pod vodstvom pokojnog generala Jelića.

- Taj dan je donesena odluka o formiranju brigade, a prvi ljudi su u nju ulazili tek u lipnju. Uglavnom se radilo o ljudima iz specijalnih postrojbi koji su izlazili na teren. Rasporedili smo se tako da smo mogli odgovoriti na aktualne izazove - kazao je Ribičić.

Petko je ispričao kako u brigadi nije bilo obuke. Moralo se zadovoljiti zdravstvene kriterije, a jedini uvjet za ulazak u brigadu bio je prethodno prođena obuka u JNA.

- Te uvjete su uglavnom ispunjavali svi. Prvo zaduženje bilo je košulja i jaketa bez puške. Osobno sam bio dva dana u pripremi, nisam nikog poznavao kad sam došao. Potom sam otišao na prvi teren. Bila je noć, padala je kiša, bilo je doista neizvjesno - kazao je  

Detaljnije možete poslušati u emisiji.

Repriza:
05.07.2022. 21:04

Odgovaramo na pitanje zašto su pojedine knjige u Hrvatskoj (i ne samo u Hrvatskoj) u komunizmu bile zabranjene? Kakva je bila sudbina njihovih pisaca? Tko su oni? Prvi hrvatski predsjednik, dr. Franjo Tuđman, zbog "Bespuća povijesne zbiljnosti" proglašen je antisemitom i revizionistom.

21.06.2022. 21:05

"Naša klecala i baklje" naziv je knjige Nevenke Nekić u kojoj je riječ o djelovanju, stradanju i mučeništvu pripadnica Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga. Komunističke vlasti progonile su ih ''in odium fidei / iz mržnje prema vjeri''.

14.06.2022. 21:05

Nova knjiga autora Zlatka Pintera "Krvavi tragovi velikosrpske agresije" svojevrsni je udžbenik za poznavanje povijesnih i društvenih prilika na tlu bivše SFRJ.

07.06.2022. 21:05

Prošlo je trideset godina od vojno-redarstvene akcije "Lipanjske zore"  koja je počela 7. lipnja 1992. godine.

31.05.2022. 21:05

Tijekom Drugog svjetskog rata i poraća istočna Hercegovina bila je poprište strašnih zločina koje nad hrvatskim pukom činile četničko-partizanske postrojbe i pripadnici muslimanske milicije. Žrtve su bile i djevojke o čijim se sudbinama i danas malo zna.

24.05.2022. 21:05

Kako je zloglasna UDBA djelovala među hrvatskom emigracijom diljem svijeta govori predsjednik Hrvatskog društva političkih zatvorenika Marko Grubišić i potomak političkih emigranata u Njemačkoj Zdravko Mikulić.