"Invaliditet nije u samoj osobi nego u okolini"
Svrstavanje osoba s invaliditetom u različite kalupe ne predstavlja pozitivan iskorak u današnjem društvu.
Koliko god se često hvastali kako nas mišljenje drugih ne oblikuje, u stvarnosti smo, nerijetko, upravo robovi tuđih mišljenja. Time često svjesno ili nesvjesno pristajemo na 'ulazak' u kalup u koji nas taj drugi svrstava. A kako su drugi skloni nas svrstavati u različite kalupe, jednako tako upravo činimo i mi drugima. Pritom nerijetko to posebno izražajno činimo onda kada je riječ o osobama s invaliditetom.
Skloni smo ih zapečatiti svojim ograničenjima i zatvoriti im vrata za bilo kakav iskorak. Srećom, takvi trendovi su danas ipak znatno rjeđi te je takvih kalupa sve manje, a hrabri pojedinci s invaliditetom nastavljaju prkositi negativnim predrasudama ignorirajući tako bilo kakve kalupe u koje su ih drugi svrstali.
Upravo o tome, ali i o drugim sličnim temama vezanim uz osobe s invaliditetom, razgovarali smo u Izdvojenom s Denisom Marijonom, predsjednikom Hrvatskog saveza udruge za mlade i studente s invaliditetom, koji ističe kako se društvo krenulo u pozitivnom smjeru mijenjati u odnosu na osobe s invaliditetom.
"Situacija se poprilično promijenila. Nekad je postojao medicinski model pogleda prema osobama s invaliditetom. Volim se prisjetiti primjera kolegice koja je trenutačno naša stručna suradnica. Kao slijepa osoba diplomirala je prije 15, a samozaposlila se prije 13 godina. Ona se na radionicama često prisjeti svog iskustva kada se odlučila samozaposliti. Ljudi su joj tada govorili: 'Što ćeš ti jadna slijepa? Ti ćeš sad otvoriti svoju firmu? Nemoj se mučiti! Mi ćemo radije za tebe skupljati humanitarnu pomoć.'
Danas se svijest ipak dosta promijenila. Imamo konvenciju o pravima osoba s invaliditetom na kojoj je i Republika Hrvatska potpisnica. I upravo u toj konvenciji se ističe kako invaliditet nije u samoj osobi nego u okolini. Ako okolina osobama s invaliditetom pruži sve ono što pruža i drugima, onda se taj invaliditet stavlja u drugi plan. Tako da, svijest se ipak dosta mijenja i osobe s invaliditetom sebe više ne doživljavaju onako kako im je društvo to nekad nametalo, pomalo se kod osoba s invaliditetom gasi taj nametnuti osjećaj nemoćnosti u kojem se izražavao stav: 'Mi ćemo to napraviti umjesto tebe'. Osobe s invaliditetom sve češće samostalno pristupaju izazovima te se žele potruditi i time dokazati da mogu. U svijetu je to standard barem već 50-ak godina", zaključio je gospodin Marijon.
Cijelu emisiju možete pogledati ovdje.
*Glavni cilj otvaranja naše rubrike “Vrijediš više” jest pokazati svakoj osobi s invaliditetom (tjelesnim ili psihičkim) da je vrijedna, nezamjenjiva i potrebna društvu u kojem živi. Uz to, svaka osoba posjeduje intrinzično dostojanstvo ljudske osobe i moraju joj biti osigurana sva osnovna ljudska prava. Nastojimo donositi svjetlost u tmurnu svakodnevnicu i boriti se protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda, kao i protiv nasilja koje bi bilo usmjereno prema osobama s invaliditetom. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.