[KRIŽ – MOJ SPAS] Raspela na Hvaru (7/7)
Na otoku Hvaru čuvaju se i dva čudotvorne raspela, jedno koje je prokrvarilo, drugo koje je proprakalo.

Nalazimo se u vremenu korizme. Dio je to liturgijske godine kada intenzivno razmatramo Kristovu muku, bičevanje, razapinjanje i smrt na drvu križa. Redovito u našim crkvama, ali i privatno u domovima, molimo pobožnost križnog puta. ''A ja, Bože sačuvaj da bih se ičim ponosio osim križem Gospodina našega Isusa Krista po kojem je meni svijet raspet i ja svijetu.'' (Gal 6,14). Kroz nekoliko objava približit ćemo vam neka raspela koja se nalaze u Hrvatskoj, a uz koja se vežu nadnaravni fenomeni, neobjašnjivi događaji i čudesa, te su postali predmet štovanja vjernika.
Kristov križ posebno se štuje pa području Hvarske biskupije i otoka Hvara. Najpoznatija je pobožnost procesija ''Za križen'' koja se održava u noći s Velikog četvrtka na Veliki petak. Na otoku Hvaru čuvaju se i dva čudotvorne raspela, jedno koje je prokrvarilo, drugo koje je proprakalo.
Sv. Križić – 6. veljače 1510.
Nesvakidašnji “Božji znak” – krvarenje Raspela - dogodilo se 6. veljače 1510. godine u kući admirala hvarske luke Nikole Bevilaque. Sve se to dogodilo za vrijeme burnih političkih i društvenih previranja u gradu zbog nesloge plemića i pučana, koja je prijetila i krvavim sukobima. Naime, od 1334. g. puk je formalno bio isključen iz upravljanja hvarskom općinom, a sukobe pučana i plemića nalazimo kroz cijelo 15. st. Zbog toga su se gnjevni pučani na tajnoj sjednici u kući admirala hvarske luke Nikole Bevilaque zakleli nad križem u sobi Tome Bevilaque da će zbog takva plemićkog ponašanja pobiti sve plemiće, da bi urota bila uspješnija i čvršća.
No zbilo se čudo. Večeri 6. veljače 1510. godine kći Tome Bevilaque čistila je raspelo iz očeve sobe i opazila da krvari. Preplašena Tomina kći isti je tren rekla ocu i djedu što se zbilo, na što su odmah pozvali kanonika Mateja Lukanića. Križić je u katedralu. Katedrala se vrlo brzo ispunila vjernicima, i Hvaranima i došljacima, mornarima i trgovcima koji su tog dana bili u Hvaru. Pučani su se dali u pokoru. Već sutradan okupilo se mnoštvo vjernika u hvarskoj katedrali koje je sudjelovalo u procesiji koja je išla preko hvarskoga trga.
Svi su hvarski vjernici shvatili krvarenje raspela kao Božju opomenu. Organizatorima urote bio je to znak da se nasilje ne može rješavati nasiljem, i da Bog, koji je ljubav, ne će biti jamac za zlo.
Raspelo se i danas čuva u hvarskoj katedrali, a vjernici je sa štovanjem zovu “Sveti Križić”. Križić koji je prokrvario i okrvavljeno platno danas se čuvaju u Hvarskoj katedrali. Povremeno ih se izlaže vjernicima, najviše u vrijeme korizmenih petaka. Vjernici se svake godine molitvom, misnim slavljem i ophodom proslavljaju blagdan Sv. Križića.
Maraški petak
U župi Vrboska na otoku Hvaru, više od četiri stoljeća, svakog prvog petka u ožujku obilježava se zavjetni blagdan Čudotvornog sv. križa pod nazivom „Maraški petak“.
Naime, 11. travnja 1614. godine djevojčica Katarina Ordinanović, kći pomorca Petra Ordinanovića u svojoj je kući primijetila da s raspela na zidu u njihovoj obiteljskoj kući padaju krvave suze. Zaprepašteni ukućani pozvali su mještane. U kuću je došao župnik te su u svečanom ophodu prenijeli raspelo u crkvu-tvrđavu sv. Marije.
Raspelo je krvavim suzama proplakao, smatra se, zbog nesloge i netrpeljivosti dviju vjerničkih skupina. Suze sv. Križa prepoznate su kao Božji poziv na pomirenje i pokoru zavađenih strana.
Danas se taj blagdan slavi u župnoj crkvi Sv. Lovre gdje se nalazi i sveti križ.
IZVORI:
https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/cijeli-hvar-za-sv-krizicem-u-spomen-na-1510-87753
https://hvarskabiskupija.hr/vijesti/zasto-si-se-rasrdio/3378/
https://hr.wikipedia.org/wiki/Blagdan_Sv._Kri%C5%BEi%C4%87a
https://hr.wikipedia.org/wiki/Mara%C5%A1ki_petak
1. DIO - Čudo Svetoga Križa u Pagu
2. DIO - Raspelo u Šibeniku koje je krvarilo
4. DIO - Čudotvorno raspelo u riječkoj katedrali
5. DIO - Čudo Košljunskog raspela