Perspektiva zapošljavanja osoba s invaliditetom
Imaju li osobe s invaliditetom jednake mogućnosti na tržištu rada?
Već smo apsolvirali činjenicu kako osobe s invaliditetom ulaze u ranjivu skupinu, a tu konstataciju lako možemo prenijeti i na poslovno područje. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), na dan 31. prosinca 2023. godine u evidenciji nezaposlenih bilo je registrirano 114.982 ljudi, od čega su 11.297 bile osobe s invaliditetom. To čini gotovo 10% ukupne nezaposlene populacije, što ukazuje na ozbiljnost problema unutar ove skupine. Nadalje, istraživanja pokazuju kako osobe s invaliditetom često nailaze na znatno više prepreka (od standardnih zaposlenika) u zapošljavanju, uključujući neprilagođenost radnih mjesta te prisutnost raznih društvenih predrasuda i stereotipa. Ovdje prije svega možemo uvrstiti prisutno mišljenje kako su osobe s invaliditetom nedovoljno samostalne ili čak nesposobne za obavljanje pojedinih poslova. Studija objavljena u časopisu "Socijalna ekologija" istaknula je kako stavovi poslodavaca imaju ključan utjecaj na zapošljavanje osoba s invaliditetom. Negativni stavovi ili nedostatak svijesti o njihovim mogućnostima često rezultiraju nižim stopama zapošljavanja, unatoč postojanju poticaja.
Ako je u startu stav poslodavca prema zapošljavanju osobe s invaliditetom negativan, onda do samog zapošljavanja neće nikada ni doći. Ponekad tu činjenicu ne mogu promijeniti niti poticaji koji poslodavca mogu stimulirati pri zapošljavanju takvih osoba.
„Mah, nema ti ništa od toga. Poslodavac će radije platiti penale nego zaposliti osobu s invaliditetom. Sve su to lobiji, nije ih briga za nas. Ja bih rado radio, ali mi nitko ne pruža priliku za radom.“
Ove riječi došle su iz usta mog poznanika Luke koji je osoba s invaliditetom - slijep je na oba oka. I nije jedini koji tako misli. često osobe s invaliditetom imaju slično mišljenje: žele raditi, imaju volju za radom, ali im se ne pruža prilika. I kako onda možemo govoriti o tome imaju li osobe s invaliditetom jednake mogućnosti na tržištu rada ako im u startu oduzmemo priliku da pokažu koliko su vrijedne? Konkretno govoreći, Republika Hrvatska ima razrađen zakonodavni okvir koji uključuje kvotni sustav zapošljavanja. Poslodavci s više od 20 zaposlenih obvezni su zaposliti osobe s invaliditetom u visini od 3% ukupnog broja zaposlenika. Unatoč tome, mnogi poslodavci radije plaćaju kazne (što je istaknuo i moj poznanik Luka) nego da ulože sredstva u prilagodbu radnih mjesta ili edukaciju zaposlenika o prihvaćanju osoba s invaliditetom. Na taj način zakon još jednom ostaje mrtvo slovo na papiru, a osobe s invaliditetom nastavljaju svoju don quijotovsku borbu s vjetrenjačama.
*Glavni cilj otvaranja naše rubrike “Vrijediš više” jest pokazati svakoj osobi s invaliditetom (tjelesnim ili psihičkim) da je vrijedna, nezamjenjiva i potrebna društvu u kojem živi. Uz to, svaka osoba posjeduje intrinzično dostojanstvo ljudske osobe i moraju joj biti osigurana sva osnovna ljudska prava. Nastojimo donositi svjetlost u tmurnu svakodnevnicu i boriti se protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda, kao i protiv nasilja koje bi bilo usmjereno prema osobama s invaliditetom. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.