Povećanjem zaposlenosti osoba s invaliditetom doprinosi se razvoju gospodarstva i stvara inkluzivnije društvo

Povećanjem zaposlenosti osoba s invaliditetom doprinosi se razvoju gospodarstva i stvara inkluzivnije društvo

Donosimo izvješće o održanoj radionici “ZAPOSLI-OSI”.

Autor
Laudato
Fotograf
ZAPOSLI-OSI/J.R.
Objavljeno:
 
06.11.2024 11:39
Audio zapis članka
Audio file

 

O prednostima i izazovima zapošljavanja osoba s invaliditetom Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI održao je radionicu “ZAPOSLI-OSI” unutar programa “Zajedno kroz izazove2”. Događanje je okupilo poslodavce i predstavnike institucija, kao i osobe s invaliditetom iz udruga uključenih u projekt koji su se dotakli važnih tema.

U Republici Hrvatskoj osobe s invaliditetom imaju višu stopu nezaposlenosti od opće populacije, što se može pripisati predrasudama i nedovoljnoj edukaciji poslodavaca, te nedostatku informiranosti javnosti.

Iako sporo, zapošljavanje osoba s invaliditetom ide u pozitivnom smjeru. Upravo zahvaljujući programima kao što je ovaj - Zajedno kroz izazove2 i ostalim programima Saveza SUMSI, radom ostalih udruga i institucija na ove teme došlo je do podizanja razine svijesti o važnosti i prednostima zapošljavanja osoba s invaliditetom, kao i poticajima za zapošljavanje koje imaju poslodavci, zapošljavanje osoba s invaliditetom  u RH zadnje tri godine godine bilježi rast, istaknuo je Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

Povećanje zaposlenosti osoba s invaliditetom doprinosi razvoju gospodarstva i stvara inkluzivnije društvo, slažu se svi sudionici ovog događanja. Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI istaknuo je kako financijski poticaji postoje i dodao da je trenutno najveći izazov podizanje svijesti poslodavaca o važnosti i benefitima zapošljavanja osoba s invaliditetom. Stoga je naglasio kako je opcija s kojom su svi na dobitku ona da poslodavci koriste poticaje i ne plaćaju takozvane “penale” za nezapošljavanje osoba s invaliditetom (oni koje to zahvaća), a osobe s invaliditetom da imaju priliku za rad.

Kada dobiju svoju priliku, osobe s invaliditetom lojalni su i motivirani zaposlenici koji kvalitetno rade u kolektivu u kojem su prihvaćeni.

Nevena Zubčić, Albina Žnidar i Roman Baštijan iz Saveza SUMSI predstavili su program “Zajedno kroz izazove2” koji financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike., a spomenuli su i projekt podizanja svijesti o osobama s invaliditetom kod djece u školama. Podijelili su svoja iskustva u zapošljavanju te perspektivu osobe s invaliditetom o stanju tržišta rada.

O nekim zaštitnim i rizičnim činiteljima u kontekstu promicanja zapošljavanja osoba s invaliditetom u svojem izlaganju informirala je okupljene  prof. dr. sc. Kristina Urbanc, Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

“Važnost zaposlenosti u životu svakog pojedinca je pravo na rad pravo je na cjeloviti čovjekov integritet. Posao i rad nisu samo sredstva za ostvarivanje financijskih prihoda, rad je više od toga.”, naglasila je prof. dr. sc. Urbanc.

Neka istraživanja pokazala su kako poslodavci kad je riječ o zapošljavanju osoba s invaliditetom najradije zapošljavaju osobe s oštećenjem sluha, osobe s kroničnim bolestima i osobe s tjelesnim oštećenjima, a najrjeđe one s intelektualnim i emocionalnim teškoćama i osobe s oštećenjem vida. 

Važno je da poslodavci imaju interes s jedne strane, ali također da imaju znanja i budu informirani o sposobnostima i mogućnostima osoba s invaliditetom.

“Benefiti inkluzivnog zapošljavanja tema je koja je važna za sve poslodavce koji žele ponuditi svoje usluge i proizvode na društveno odgovoran način”, istaknula je Natalija Krajnović, dipl. iur., savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, te je navela zanimljive svjetske primjere dobre prakse.

“Osobe s invaliditetom posjeduju jedinstvene vještine - kad se trebaju prilagoditi ili riješiti neki problem. Njihova inovativnost i kreativni pristup rješavanja poizlaze iz životne vještine nadilaženja prepreka u svojoj svakodnevnicu, što je njihova velika tržišna prednost i vještina.” 

Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb istaknuo je i izazov sa strane poslodavaca kojima je potreban netko tko će odraditi određeni posao, a ne nekoga koga će zasposliti da odradi kvotu. Jedan od izazova zapošljavnja je i nedostatak kvalificiranih osoba s invaliditetom na tržištu rada koji bi prema sposobnostima i vještinama radili u određenim tvrtkama koje bi na taj način ispunili zakonom definiranu kvotnu obvezu od 3% zaposlenih osoba s invaliditetom ako imaju 20 i više radnika.

*Glavni cilj otvaranja naše rubrike “Vrijediš više” jest pokazati svakoj osobi s invaliditetom (tjelesnim ili psihičkim) da je vrijedna, nezamjenjiva i potrebna društvu u kojem živi. Uz to, svaka osoba posjeduje intrinzično dostojanstvo ljudske osobe i moraju joj biti osigurana sva osnovna ljudska prava. Nastojimo donositi svjetlost u tmurnu svakodnevnicu i boriti se protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda, kao i protiv nasilja koje bi bilo usmjereno prema osobama s invaliditetom. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.

osi

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike:

Još iz rubrike: Vrijediš više