Zakon je dobar ukoliko ga ispravno provodimo u praksi
Donosimo analizu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, donesen je 2013. godine, a ključan je pravni dokument u Republici Hrvatskoj koji ima za cilj osigurati ravnopravne mogućnosti za zapošljavanje osoba s invaliditetom te promovirati njihovu integraciju na tržištu rada. Zakon definira prava i obveze poslodavaca, institucija i samih osoba s invaliditetom, te postavlja temelje za sustavnu podršku kroz profesionalnu rehabilitaciju, financijske poticaje i zaštitu od diskriminacije.
Zakon, među ostalim, regulira obvezu poslodavaca da zapošljavaju osobe s invaliditetom. Prema zakonu, poslodavci s više od 20 zaposlenih dužni su zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom ili plaćati naknadu u fond za zapošljavanje osoba s invaliditetom. U 2021. godini, tvrtka „Pliva Hrvatska d.o.o.“ zaposlila je deset osoba s invaliditetom, čime je ispunila zakonsku kvotu i poboljšala svoju inkluzivnu praksu.
Pored toga, spomenuti zakon brine za osnivanje zaštitnih radionica koje omogućuju radno okruženje prilagođeno osobama s teškim invaliditetom. Udruga „OSIJEK“, kroz projekt sufinanciran od strane Europskog socijalnog fonda, otvorila je radionicu u kojoj osobe s invaliditetom proizvode ekološke proizvode, pružajući im tako priliku za stjecanje radnih vještina i ekonomsko osamostaljenje.
Treći primjer koji možemo istaknuti je financijski poticaj za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom. Tvrtka „KONČAR – Elektroindustrija d.d.“ koristila je subvencije za prilagodbu radnog mjesta za zaposlenika s invaliditetom, čime je omogućila učinkovitiju integraciju zaposlenika u radni proces i pokazala uspješnu implementaciju zakonskih mjera poticanja zapošljavanja.
Ovaj zakon nalaže i provedbu profesionalne rehabilitacije. Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) provodi programe stručnog osposobljavanja i edukacije za osobe s invaliditetom, kao što je program za osposobljavanje informatičkih tehničara. Kroz ovaj program, mnogi sudionici stekli su vještine koje su im omogućile uspješan ulazak na tržište rada.
Među spomenutim, valja istaknuti i segment zakona koji se odnosi na zaštitu od diskriminacije na radnom mjestu, koja je zajamčena zakonom. U slučaju iz 2019. godine, jedan zaposlenik s invaliditetom podnio je pritužbu zbog nepravednog tretmana i mobinga na radnom mjestu. Sud je presudio u korist zaposlenika, a poslodavcu naložio plaćanje odštete i uvođenje mjera za sprječavanje budućih slučajeva diskriminacije, čime je zakon uspješno obranio prava zaposlenika.
Ovi primjeri ilustriraju praktičnu primjenu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom i pokazuju kako zakon može pozitivno utjecati na život i zapošljivost osoba s invaliditetom. Kroz kontinuiranu provedbu zakona i podršku institucija, Hrvatska može osigurati ravnopravnost i dostojanstvo osoba s invaliditetom na tržištu rada.
*Glavni cilj otvaranja naše rubrike “Vrijediš više” jest pokazati svakoj osobi s invaliditetom (tjelesnim ili psihičkim) da je vrijedna, nezamjenjiva i potrebna društvu u kojem živi. Uz to, svaka osoba posjeduje intrinzično dostojanstvo ljudske osobe i moraju joj biti osigurana sva osnovna ljudska prava. Nastojimo donositi svjetlost u tmurnu svakodnevnicu i boriti se protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda, kao i protiv nasilja koje bi bilo usmjereno prema osobama s invaliditetom. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.