Pristupačnost turističkih destinacija osobama s invaliditetom
Istražujemo koje su turističke destinacije u Republici Hrvatskoj najbolje prilagođene osobama s invaliditetom.
Hrvatska je nadaleko poznata kao predivna zemlja bogata prirodnim ljepotama. Imamo čak 10% zaštićenih područja čime se malo tko može pohvaliti. I dok smo u jednom ranijem tekstu Uživanje u ljepotama prirode trebalo bi biti dostupno svima razgovarali s Davidom Copakom koji je izumio specijalizirana kolica za osobe s invaliditetom, sada želimo na primjeru grada Zadra i Nacionalnog parka Krka istražiti kako su pojedine turističke destinacije prilagodile svoju infrastrukturu osobama s invaliditetom.
Na početku recimo kako je pristupačnost turističkih destinacija za osobe s invaliditetom važan aspekt inkluzivnog turizma, jer omogućuje ravnopravno sudjelovanje svih građana u turističkim aktivnostima. Hrvatska, s obzirom na svoju rastuću turističku industriju, poduzima razne mjere kako bi osigurala pristupačnost svojih destinacija osobama s različitim vrstama invaliditeta. Primjerice, uvođenje i gradnja infrastrukture prilagođene osobama s motoričkim poteškoćama, kao i senzorne i komunikacijske prilagodbe za osobe s oštećenjima vida i sluha, postaju ključan faktor u unapređenju hrvatskog turizma.
Jedan od pozitivnih primjera koji valja istaknuti svakako je grad Zadar, koji je implementirao niz mjera za poboljšanje pristupačnosti svojim kulturnim i turističkim znamenitostima. Zadar se može pohvaliti dobro osmišljenim sustavom rampi i liftova koji omogućuju osobama s invaliditetom lakši pristup povijesnoj jezgri grada, kao i Muzeju antičkog stakla koji je prilagođen osobama u invalidskim kolicima. Također, grad je unaprijedio informacijske sustave s taktilnim mapama za slabovidne posjetitelje, čime je stvorio posebno iskustvo za sve posjetitelje, bez obzira na njihove fizičke sposobnosti¹.
Pored Zadra ističemo Nacionalni park Krka, koji je također uložio značajna sredstva u prilagodbu svojih staza i sadržaja za osobe s invaliditetom. Park je postavio brojne rampe i prilagođene toalete duž svojih glavnih turističkih staza, uključujući poznatu Skradinsku buk stazu, što omogućuje osobama s invaliditetom da dožive prirodne ljepote ovog parka. Krka također pruža prilagođene ture i vodiče za osobe oštećenog sluha i vida, čime je omogućila širi spektar dostupnih usluga za posjetitelje s invaliditetom².
Iako su ovi primjeri pokazatelji napretka, jasno je da Republika Hrvatska treba dodatno ulagati u poboljšanje pristupačnosti kako bi turistički sektor postao u potpunosti inkluzivan za sve one koji žele doživjeti Lijepu našu. Naravno da nije svaki nacionalni park ili svaka turistička destinacija jednaka - nije isto ukoliko želite planinariti po Velebitu ili se samo okupati u Jadranskom moru. Ono gdje vidimo konkretna mjesta za napredak svakako su plaže. Budući da nam najviše turista dolazi u ljetnim mjesecima (prepoznatljivi smo po predivnom čistom moru) potrebno je svakako raditi na većoj prilagodbi plaža osobama s invaliditetom, s naglaskom na one u kolicima.
¹ Grad Zadar – Prilagodbe za turiste s invaliditetom - Turistička zajednica grada
² Nacionalni park Krka – Pristupačnost osobama s invaliditetom - https://www.npkrka.hr/hr
*Glavni cilj otvaranja naše rubrike “Vrijediš više” jest pokazati svakoj osobi s invaliditetom (tjelesnim ili psihičkim) da je vrijedna, nezamjenjiva i potrebna društvu u kojem živi. Uz to, svaka osoba posjeduje intrinzično dostojanstvo ljudske osobe i moraju joj biti osigurana sva osnovna ljudska prava. Nastojimo donositi svjetlost u tmurnu svakodnevnicu i boriti se protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda, kao i protiv nasilja koje bi bilo usmjereno prema osobama s invaliditetom. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.